SCS logga

5 dagar kvar innan ANSÖKAN VT går ut 15 oktober!

Idag är det fem dagar kvar innan ansökan till SCS för våren 2018 går ut - nu på söndag 15 oktober. Ansökan finns på vår hemsida: www.sportcampussweden.se

L?s mer

Wednesday 11 October 2017 · Allmänt Sport Campus Sweden · av Willy Berggren ·

MajaAlmidaEmmy A

RF-s elitstipendium till SCS-idrottare!

Vi gratulerar tre av våra duktiga idrottare! Maja Reichard (paraidrott-Simning), Almida de Val (Curling) och Emmy Alasalmi (Ishockey). Alla tre får 50 000 kronor vardera. Ett fantastiskt bra stöd till…

L?s mer

Tuesday 10 October 2017 · Allmänt Sport Campus Sweden · av Willy Berggren ·

testbild

Idag startar Sport Campus Sweden ht 2017!

Idag startar SCS viktigaste verktyg - STARTSAMTALEN. Samtliga idrottare är nu inbokade till dessa samtal. Här diskuteras det individuella behovet och vi kommer överens genom ett protokoll exakt vilka aktiviteter-program…

L?s mer

Monday 21 August 2017 · Allmänt Sport Campus Sweden · av Willy Berggren ·

testbild

Sandra tog lag-SM guld i rytmisk gymnastik!

Vi gratulerar vår idrottare SANDRA ANDERSSON till lag-guld i Rytmisk gymnastik. Härlig insats. För andra året i följd erövrade hon och hennes två kamrater denna seger. Till vardags studerar Sandra…

L?s mer

Wednesday 21 June 2017 · Gymnastik · av Willy Berggren ·

SCS vårkonferens

SCS vårkonferens

31 maj tog vi båten ut på Ålands hav. 14 ivriga medarbetare - förstärkt av ordföranden diskuterade ivrigt engagerat framtiden för SCS. Stor framtidstro och massor av möjligheter. Nu detaljplaneras…

L?s mer

Thursday 8 June 2017 · Allmänt Sport Campus Sweden · av Willy Berggren ·

 1 2 3 >  Last ›

V?ra idrottare

Adam Chiguer, Längd

  • F?dd i Huddinge1991
  • T?vlar f?r Spårvägens FK
  • Meriter: SM-silver, två JSM-guld
  • Tr?nare: Fotios Makrostergios
  • Studier: GIH, Idrottslärare

Albert Petersson

  • F?dd i Södertälje, 1994
  • T?vlar f?r KFK Södertälje
  • Meriter: SM-guld, landslaget
  • Tr?nare: Stefan Ferm
  • Studier: KTH, industriell ekonomi
Alexander Lundqvist

Alexander Lundqvist

  • F?dd i och uppvuxen i Halmstad, 1991
  • T?vlar f?r judoklubben National
  • Meriter: 2:a på europarankingen 2010
  • Tr?nare: Conny Pettersson, Ference Rohaly, Jacob Reinius och Robert Ericsson
  • Studier: KTH, Byggingenjör och Design
Alexander Nordkvist

Alexander Nordkvist, Sprint

  • F?dd i Huddinge 1990
  • T?vlar f?r Huddinge AIS
  • Meriter: Fem guld i NM för juniorer 10:a på JVM och JEM
  • Tr?nare: Mikael Wirstedt
  • Studier: Stockholms universitet

Alexander Wittlock, Friidrott - Längd

  • F?dd i Tyresö Brevik, Stockholm, 1991
  • T?vlar f?r Hanvikens SK
  • Meriter: 2 JSM-guld 2010 (ute och inne), Guld i NM
  • Tr?nare: Kenneth Wittlock
  • Studier: Industriell ekonomi på Stockholms universitet
Andreas Otterling

Andreas Otterling

  • F?dd i och uppvuxen i Örebro, 1986
  • T?vlar f?r KFUM Örebro
  • Meriter: Inomhus-EM, 3 SM-guld
  • Tr?nare: Peder Sjöberg och Patrik Lado
  • Studier: Stockholms universitet, juristprogrammet
Andrej Ekholm

Andrej Ekholm, Sprint

  • F?dd i Lettland, uppvuxen i Stockholm 1989
  • T?vlar f?r Huddinge AIS
  • Meriter: Silver på IWAS-VM i Taiwan
  • Tr?nare: Mikael Wirstedt
  • Studier: KTH, Affärssystem
Anna Bachman

Anna Bachman

  • F?dd i Täby 1990
  • T?vlar f?r FK Lidingö
  • Meriter: SM-guld, 15:e på JVM medeldistans 2010
  • Tr?nare: Thomas Furuheim
  • Studier: Samhällsbyggnad på KTH
Anton Nilsson

Anton Nilsson, Friidrott, Häck

  • F?dd i Huddinge, 1992
  • T?vlar f?r Huddinge AIS
  • Meriter: JSM- Guld, Ungdomsfinnkampen Sverige-etta på 300 Häck
  • Tr?nare: Anders Rydén
  • Studier: KTH, byggdesign

Benjamin Stoffel

  • F?dd i Lidingö och Södermalm, Stockholm 1993
  • T?vlar f?r SPIF
  • Meriter: Silver på Junior European Cup
  • Tr?nare: Jacob Reinius och Boris Novotny
  • Studier: Stockholms universitet, kriminologi

Bianca Antman

  • F?dd i Malmö 1990
  • T?vlar f?r Sweden Top Team
  • Meriter: SM-silver
  • Tr?nare: Sargon Gergeo
  • Studier: Stockholms universitet, sociologi
Bogdan Kourinnoi

Bogdan Kourinnoi

  • F?dd i Stockholm 1993
  • T?vlar f?r Huddinge BK
  • Meriter: USM-guld, JSM-brons
  • Tr?nare: Neno Jovanovic
  • Studier: KTH, civilingenjör – samhällsbyggnad
Carl Sténson

Carl Sténson, Stav

  • F?dd i och uppvuxen i Stockholm, 1993
  • T?vlar f?r Hellas FK
  • Meriter: JEM, landslaget
  • Tr?nare: Jeanette Sténson
  • Studier: KTH, civilingenjör
Charlotte Skogström

Charlotte Skogström, Sprint, Hopp

  • F?dd i och uppvuxen i Österåker, 1993
  • T?vlar f?r Hässelby SK
  • Meriter: Brons på NM, juniorlandslaget
  • Tr?nare: Ann-Catrin Skogström och Magnus Wickert
  • Studier: KTH, civilingenjör
Daniel Hemselius

Daniel Hemselius

  • F?dd i och uppväxt i Jönköping, 1989
  • T?vlar f?r Jönköpings Kanotklubb
  • Meriter: Silver på NM 2010, 4:a i Världscupen 2010
  • Tr?nare: Martin Hunter
  • Studier: Stockholms universitet

David Johansson

  • F?dd i Oxelösund 1994
  • T?vlar f?r Oxelösunds KK
  • Meriter: 5:s på U-23 EM
  • Tr?nare: Martin Hunter
  • Studier: KI, läkare
Eleni Larsson

Eleni Larsson, Slägga

  • F?dd i och uppvuxen i Nynäshamn, 1993
  • T?vlar f?r Huddinge AIS
  • Meriter: Nordiskt juniorrekord i slägga 2012
  • Tr?nare: Björn Holmström
  • Studier: Stockholms universitet, forskningsinriktning

Emil Winberg

  • F?dd i Uppsala 1994
  • T?vlar f?r KS Ägir
  • Meriter: B-final på JEM
  • Tr?nare: Conny Edholm
  • Studier: KTH, civilingenjör

Emma Wenne

  • F?dd i Stockholm 1993
  • T?vlar f?r DIF
  • Meriter: JSM-guld
  • Tr?nare: Ivan Makkai
  • Studier: KTH, samhällsbyggnad

Emmy Thelberg

  • F?dd i Valbo, 1990
  • T?vlar f?r Härnösands CK
  • Meriter: Totalsegrare på svenska långloppscupen, (D-elit) 2011, 19:e på långlopps-VM (D-elit) 2011, SM-guld på långlopp (D-elit)2010
  • Tr?nare: Anders Thelberg
  • Studier: KI, Tandläkarprogrammet
Erik Ivarsson Sandberg

Erik Ivarsson Sandberg

  • F?dd i och uppvuxen i Vånga, Norrköping, 1987
  • T?vlar f?r OK Denseln
  • Meriter: 2:a på kval -SM, Israelisk mästare
  • Tr?nare: Erik Ivarsson Sandberg
  • Studier: KTH, samhällsbyggnad
Erik Smedhs

Erik Smedhs, Friidrott, Löpning

  • F?dd i Mora, 1991
  • T?vlar f?r IFK Mora
  • Meriter: JSM-Silver på 400 m Ungdomsfinnkampen 2008
  • Tr?nare: Ola Liss och Lars Pettersson
  • Studier: Karolinska Institutet
Erik Sundberg

Erik Sundberg, Bordtennis

  • F?dd i Tyresö 1989
  • T?vlar f?r Tyresö BTK och IFAH i handikapp
  • Meriter: 4:e plats i Slovakia Open 2011, SM-medaljer
  • Tr?nare: Lite olika
  • Studier: KTH. Maskinteknik
Filip Hedenskog

Filip Hedenskog

  • F?dd i Bromma 1989
  • T?vlar f?r Ängby Fäktklubb
  • Meriter: NM-guld, 32:a på VM 2009
  • Tr?nare: Tomaz Goral
  • Studier: KTH. Elektroteknik

Fredrik Johnsson

  • F?dd i Stockholm, 1992
  • T?vlar f?r Djurgårdens IF
  • Meriter: Challenge Bernadotte
  • Tr?nare: Ivan Makkai
  • Studier: Stockholms universitet, juristprogrammet
Fredrik Westman

Fredrik Westman

  • F?dd i och uppvuxen i Vällingby, 1992
  • T?vlar f?r ommagymnasterna
  • Meriter: EM-silver
  • Tr?nare: Per Sjöstrand
  • Studier: KTH, byggteknik och design

Gustav Bergman

  • F?dd i Bagarmossen, 1990
  • T?vlar f?r OK Ravinen
  • Meriter: SM-Guld, SM- Brons, Två topp-10 på JVM
  • Tr?nare: Ann och Kent Bergman
  • Studier: Kombinationsprogrammet på Stockholms universitet (Historia)
Hampus Söderström

Hampus Söderström

  • F?dd i och uppvuxen i Stockholm, 1989
  • T?vlar f?r KFUM
  • Meriter: NM-fyra
  • Tr?nare: Christian Vilppola
  • Studier: Stockholms universitet, nationalekonomi
Helena Envall

Helena Envall

  • F?dd i och uppvuxen i Stockholm 1992
  • T?vlar f?r IF Linnea
  • Meriter: Silver i NM
  • Tr?nare: Heno Alem
  • Studier: KI, sjukgymnastprogrammet
Helena Karlsson

Helena Karlsson

  • F?dd i Stockholm 1992
  • T?vlar f?r IFK Lidingö SOK
  • Meriter: 3 SM-Guld, 1 JVM-Guld
  • Tr?nare: Ingen
  • Studier: KI, sjukgymnastprogrammet
Ida Holm

Ida Holm, Löpning

  • F?dd i och uppvuxen i Lerum, Göteborg, 1993
  • T?vlar f?r Lerum FI
  • Meriter: JSM-guld
  • Tr?nare: Richard Edman
  • Studier: GIH, tränarlinjen
Jacob Melin

Jacob Melin

  • F?dd i och uppvuxen i Sundsvall, 1987
  • T?vlar f?r Brommagymnasterna
  • Meriter: EM-silver
  • Tr?nare: Jonas Juhl
  • Studier: GIH, tränarprogrammet
Jenny Engström

Jenny Engström

  • F?dd i och uppvuxen i Täby, 1990
  • T?vlar f?r Brommagymnasterna
  • Meriter: SM-brons
  • Tr?nare: Johan Hörnqvist
  • Studier: Stockholms universitet, grundskolelärare

Jesper Jonsson

  • F?dd i uppvuxen i Växjö och Nöbbele, 1993
  • T?vlar f?r Växjö SS
  • Meriter: SM-guld
  • Tr?nare: Patrick Lempinen
  • Studier: Stockholms universitet, data

Joakim Dvärby

  • F?dd i Ånge, 1989
  • T?vlar f?r Sundsvall judoclub
  • Meriter: VM-deltagare 2011, Guld på NM
  • Tr?nare: Boris Novotny och Robert Eriksson
  • Studier: Civilingenjör och lärare på KTH

Johanna Bergdahl

  • F?dd i Jönköping 1990
  • T?vlar f?r FFF, Stockholm
  • Meriter: JVM-Guld och brons, JEM-silver
  • Tr?nare: Johan Bergdahl och Johan Harmenberg
  • Studier: Stockholms universitet, Juristprogrammet

Johanna Olsson

  • F?dd i Täby, 1991
  • T?vlar f?r Täby OK
  • Meriter: 7:a på VM
  • Tr?nare: Richard Edman
  • Studier: KTH, civilingenjör
Jonas Leandersson

Jonas Leandersson

  • F?dd i Karlstad 1990
  • T?vlar f?r Södertälje Nykvarn Orientering
  • Meriter: JVM silver och JVM brons, SM-guld i stafett 2012
  • Tr?nare: Peter Fredriksson
  • Studier: Karolinska Institutet, Sjukgymnastprogrammet
Jones Södergren

Jones Södergren

  • F?dd i och uppvuxen i Sundbyberg och Haninge, 1990
  • T?vlar f?r KFUM
  • Meriter: EM, femma på NM
  • Tr?nare: Christian Vilppola
  • Studier: KTH, civilingenjör
Josefin Berglund

Josefin Berglund

  • F?dd i och uppvuxen i Stockholm, 1993
  • T?vlar f?r Stockholms RF
  • Meriter: 4 JNM -guld, 6:a på JEM
  • Tr?nare: Jan Berglund
  • Studier: KTH, ingenjörsutbildningen

Kajsa Snihs

  • F?dd i Röjeråsen Rättvik, 1990
  • T?vlar f?r IK Jarl
  • Meriter: JEM-brons, SM-guld
  • Tr?nare: Min egen
  • Studier: KTH, byggteknik & design
Klas Persson

Klas Persson, Friidrott - Löpning

  • F?dd i Åsarna och uppväxt i Gnesta, 1991
  • T?vlar f?r Turebergs FK
  • Meriter: JSM-Silver, U-Finnkampen
  • Tr?nare: Ola Liss
  • Studier: Stockholms universitet, ekonomi

Kristina Thurin, Volleyboll - Beach

  • F?dd i och uppvuxen i Sollentuna, 1992
  • T?vlar f?r Sollentuna VK
  • Meriter: Ett antal SM-guld
  • Tr?nare: David Ottoson
  • Studier: KTH
Laura Lajunen

Laura Lajunen

  • F?dd i och uppvuxen i Jyväskylä, Finland, 1992
  • T?vlar f?r Neptun
  • Meriter: Många FM-guld, landslaget
  • Tr?nare: Niko Martikainen
  • Studier: Stockholms universitet, företagsekonomi

Lina Sjöberg

  • F?dd i Uppsala 1993
  • T?vlar f?r Uppsala GF
  • Meriter: NM och SM-guld
  • Tr?nare: Louise Nordenberg, Mathias Lindeberg och Sara Nilsson
  • Studier: Studier

Madeleine Eriksson, Sprint

  • F?dd i och uppvuxen i Gävle, 1993
  • T?vlar f?r Gefle IF
  • Meriter: NM 2011
  • Tr?nare: Jan Eriksson
  • Studier: GIH, idrottslärare
Magnus Glännefors

Magnus Glännefors

  • F?dd i och uppvuxen i Stockholm, 1993
  • T?vlar f?r Söders Tyresö
  • Meriter: JSM-guld
  • Tr?nare: Roger Glännefors
  • Studier: KTH, datateknik

Maja Reichard, Simning

  • F?dd i och uppväxt i Nacka, 1991
  • T?vlar f?r Nacka HI
  • Meriter: VM-Guld 2010 och 2011
  • Tr?nare: Rasmus Lundin
  • Studier: KTH, civilingenjör

Måns Åberg

  • F?dd i Stockholm 1993
  • T?vlar f?r Österåkers trampolinförening
  • Meriter: Tvåfaldig svensk mästare
  • Tr?nare: Michail Pelivanidis och Anger Therese Nordfors
  • Studier: KTH, civilingenjör
Maria Pelvén

Maria Pelvén

  • F?dd i och uppvuxen i Söderköping, 1983
  • T?vlar f?r Helsingborgs RK
  • Meriter: Roddförbundets damprojekt
  • Tr?nare: Lida Knejp
  • Studier: GIH, tränarprogrammet
Martin Nilsson

Martin Nilsson

  • F?dd i och uppvuxen i Sollentuna, 1993
  • T?vlar f?r Väsby Simsällskap
  • Meriter: Silver på SM, World Cup
  • Tr?nare: Pär Gabrielsson
  • Studier: KTH, farkostteknik
Mirja – Karin Pettai

Mirja-Karin Pettai

  • F?dd i Stockholm 1982
  • T?vlar f?r Södermalms TK
  • Meriter: SM-guld och SM-silver, EM-silver i lagcross. VM-brons i lagkross, EM-silver i lagsparring.
  • Tr?nare: Arto Ala Häivilä
  • Studier: Stockholms universitet, mastersprogrammet i nutrition

Mohamed Bedri

  • F?dd i Sudan, uppvuxen i Stockholm och Linköping, 1991
  • T?vlar f?r Djursholms KK
  • Meriter: 3 raka SM-Guld, NM-brons, Senior-EM och VM
  • Tr?nare: Kalate Akolor
  • Studier: Civilingenjör, Samhällsbyggnad på KTH

Nils Pettersson

  • F?dd i Stockholm 1991
  • T?vlar f?r Hammarby IF
  • Meriter: 5:a på U-20 EM
  • Tr?nare: Kalle Matsson
  • Studier: Stockholms universitet, samhällsplanering
Patrik Holmberg

Patrik Holmberg, Friidrott - Längd

  • F?dd i Uppsala och uppvuxen i Huddinge, 1990
  • T?vlar f?r Huddinge AIS
  • Meriter: Silver på JSM 2010
  • Tr?nare: Mikael Wirstedt
  • Studier: Språk på Stockholms universitet
Petros Abraham

Petros Abraham

  • F?dd i och uppvuxen i Uppsala,1992
  • T?vlar f?r Uppsala 86ers
  • Meriter: Guld i NM
  • Tr?nare: Rachid Belchkam och Per Nilsson
  • Studier: KTH, teknisk bastermin
Petter Olson

Petter Olson, Mångkamp

  • F?dd i och uppvuxen i Växjö och Malmö, 1991
  • T?vlar f?r Hässelby SK
  • Meriter: JEM -silver, SM-guld, svenskt juniorrekord
  • Tr?nare: Conny Silver
  • Studier: KTH, energi och miljö
Rasmus Holmqvist

Rasmus Holmqvist,

  • F?dd i Eskilstuna, 1992
  • T?vlar f?r Ebba dansklubb, Stockholm
  • Meriter: JVM 2008, VM och EM 2011
  • Tr?nare: Daniel Whårenberg
  • Studier: KI, Hälsopedagog

Rasmus Schröder

  • F?dd i Ekerö Stockholm 1992
  • T?vlar f?r Brommagymnasterna
  • Meriter: SM-guld
  • Tr?nare: Jonas Jul Christiansen
  • Studier: Södertörns högskola, Ekonomi Teknik & Design
Richard Ohlsson

Rickard Ohlsson

  • F?dd i Västerhaninge 1991
  • T?vlar f?r Södertälje - Nykvarn Orientering
  • Meriter: SM-Guld, JVM-Silver
  • Tr?nare: Björn Axelsson
  • Studier: KTH, Maskinteknik
Robin Kase

Robin Kase

  • F?dd i Stockholm 1992
  • T?vlar f?r DIF
  • Meriter: Silver vid Kadett-VM 2009
  • Tr?nare: Ivan Makkai
  • Studier: KTH, Civilingenjör i informationsteknik
Robin Nordkvist

Robin Nordkvist, Sprint

  • F?dd i och uppvuxen i Huddinge, 1993
  • T?vlar f?r Huddinge AIS
  • Meriter: 13 USM -medaljer
  • Tr?nare: Mikael Wirstedt och Ulf Nilsson
  • Studier: KTH
Robin Prevolnik

Robin Prevolnik

  • F?dd i Helsingborg 1990
  • T?vlar f?r Stockholm Meanmachines
  • Meriter: Landslaget
  • Tr?nare: Nicklas Lindström
  • Studier: KTH, maskinteknik
Robin Zanuddin

Robin Zanuddin

  • F?dd i Halmstad och Stockholm 1993
  • T?vlar f?r Kista Badmintonklubb
  • Meriter: JSM-guld
  • Tr?nare: Andi Hartono Tandputra
  • Studier: Stockholms universitet
Sara Kviberg

Sara Kviberg, Längd

  • F?dd i och uppvuxen i Stockholm, 1993
  • T?vlar f?r Hellas FK
  • Meriter: SM-guld
  • Tr?nare: Tommy Korpar
  • Studier: KI, tandläkarprogrammet
Sara Widgren

Sara Widgren, Budo – Jui Jutsu

  • F?dd i Nacka, 1991
  • T?vlar f?r Nacka Dojo
  • Meriter: JVM-Guld 2009, EM-Guld för seniorer 2011, VM-brons 2012
  • Tr?nare: Ricard Carneborn och Ingemar Sköld
  • Studier: GIH, tränarprogrammet
Sebastian Thuné

Sebastian Thuné

  • F?dd i Billesholm 1988
  • T?vlar f?r Uppsala 86ers
  • Meriter: Årets quarterback i Superserien
  • Tr?nare: Mohammad Kadhodai
  • Studier: KTH, farkostteknik
Sofia André

Sofia André

  • F?dd i Sofia André
  • T?vlar f?r Brommagymnasterna
  • Meriter: SM-brons
  • Tr?nare: Johan Hörnqvist
  • Studier: Stockholms universitet, marknadsföring o kommunikation
Susanna Thurin

Susanna Thurin, Volleyboll - Beach

  • F?dd i och uppvuxen i Sollentuna, 1992
  • T?vlar f?r Sollentuna VK
  • Meriter: JSM-guld
  • Tr?nare: David Ottoson
  • Studier: KTH
Tadva Yoken

Tadva Yoken, Volleyboll - Beach

  • F?dd i Solna, uppvuxen i Södertälje 1989
  • T?vlar f?r Beachhallen BVC
  • Meriter: Årets genombrott 2010, 3:a i tourfinalen 2010
  • Tr?nare: Mattias Magnusson
  • Studier: KI, Optikerprogrammet

Tobias Peterson

  • F?dd i Stockholm, 1992
  • T?vlar f?r KFUM
  • Meriter: SM-guld
  • Tr?nare: Christian Vilppola
  • Studier: KTH, civilingenjör
Uno Sanli

Uno Sanli

  • F?dd i och uppvuxen i Skärholmen, 1989
  • T?vlar f?r Fryshusets Taekwon-doklubb
  • Meriter: Universitets-VM, SM-guld
  • Tr?nare: Broosk Saleh
  • Studier: Idrottslärare vid Stockholms universitet
Willy Berggren

Willy Berggren, verksamhets chef

  • F?dd i –
  • T?vlar f?r Verksamhetschef och ansvarig för SCS sedan 2003
  • Meriter: Tränare i friidrott 1972–2008, huvudsakligen löpning inom långsprint till maraton. Förbundstränare inom Svenska Friidrottslandslaget i 20 år. Slöjdlärare i 20 år Projektledare på Löpargymnasiet i Sollentuna 1988 – 2002 Projektledare för Campus Haninge – Haninge Idrottscampus – Sport Campus Sweden
  • Tr?nare: Tränare i friidrott 1972 – 2008, huvudsakligen löpning , långsprint till maraton.
  • Studier: Lärarhögskolan och slöjdlärare.

Sport Campus Swedens partners

Sponsorer